Stěhování do Švédska

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Když jsem se před přáteli zmínil, že se stěhuji do Estonského Tallinnu, připomněli mi, jak často jsem prohlašoval, že nemám rád zimu a že zima má pro mě jen dvě opodstatnění. Vánoce a sníh.Nedávno, když jsem na Facebooku nahlásil změnu statusu na “Stěhování do Stockholm” mi někteří prorokovali: “tak to už nedáš” ???? . Nutno dodat, že ani mě by v životě nenapadlo, že se nejen do Švédska podívám ale dokonce, že se přestěhuji do země kde v prosinci zapadá sluníčko ve tři hodiny odpoledne, jak teď vidím za okny. Už tak jsem moc nedával Pražské zimy kdy se šestou hodinou odpolední bylo po všem. Asi i v rámci potřeby sebe překonávání ale hlavně díky rozmary osudu, jsem se na konci října přestěhoval do Švédska. Nejprve na venkov na jednu usedlost / jóga centrum aka Airbnb poblíž městečka Ostertalje 30 km jiho-západně od Stockholmu a o měsíc později na trvalo přímo do Stockholmu. 

Jak už to tak bývá tak prvním impulsem, proč jsem začal přemýšlet o tom, že se z Tallinnu přesunu do Švédska, byla ženská ????. To je ale trochu jiná story … S tím, jak se blížil konec turistické sezóny a také díky tomu jak majitelé hostelu otočilo kormidlo o 180 stupňů a změnili téma hostelu ze social na párty hostel jsem se rozhodl, se posunout dál. Z řady úvah od možnosti se vrátit na čas domu po přesunutí se do Laosu, kde se mi nabízela možnost pozice manažera menšího hostýlku, jsem si nakonec vybral největší výzvu a rozhodl jsem se zkusit své štěstí ve Švédsku. Ještě jsem v Září navštívil na pár dní Stockholm, tak zvaně abych věděl do čeho jdu a pak už jsem jen poslední zářijový den oznámil v hostelu, že končím a hned jsem si koupil jednosměrnou letenku do Stockholmu. I když jsem měl již předem předjednanou spolupráci, nebylo vůbec jisté jestli si sedneme jak lidsky tak po stránce byznysu. Častým problémem podobných míst, je kombinace nereálných očekávání, nedostatečná ochota investovat čas a zdroje a nasměrovat své soustředění na vytyčený cíl po dostatečně dlouho dobu. Mezi nadšenci do různých lifestyle projektů, ať už to jsou jógová či tantra centra a retreats spojená obvykle s kurzy osobního rozvoje a nebo jen obyčejné tzv. “vacation rental” tedy nemovitosti, které majitelé pronajímají obvykle přes Airbnb se pohybuji už řadu let a vždy potkám velmi zajímavé lidi, kteří jsou občas zvláštní ale zvláštní příjemným způsobem. Tak říkajíc vystupují z řady už na první pohled.  Bohužel, jen nadšení nestačí a tak řada bohulibých projektů často končí ve svém zárodku a příčinou je většinou kombinace několika faktorů od nedostatečné organizace práce a tím způsobené neustálé hašení problémů na několika místech, po nejasný cíl a tah na branku. Ze zkušeností vím, že ani ne 1 z 10 podobných projektů mám jasně sepsanou vizi natož business plán. I když na počátku každého podobného projektu to není patrné, jakmile začnou přibývat noví lidé do týmu začne se plýtvat časem  na činnostech, které nevedou k vytyčenému cíli a to jen proto, že majitelé podobných projektů mají tzv. “všechno v hlavě” a není potřeba to psát na papír… A právě toto byla příjemná změna, kdy nejen že věděli čeho chtějí dosáhnout a jaký je cíl ale dokonce měli sepsaný business plán. A tak jsme si po měsíci vzájemného seznamování podali ruce a připili si na vzájemnou spolupráci.  

Nemohl jsem si na dobití baterek vybrat lepší místo

I když měsíc na Švédském venkově kde dávají soby dobrou noc . I načasování bylo perfektní. Když už jsem se rozhodl strávit minimálně jednu zimu ve Švédsku, nemohl jsem si vybrat lepší čas než konec Října a začátek Listopadu. Bylo to tak trochu jako se přesunout na jinou planetu. Ještě měsíc nazpátek jsem se uprostřed dne zabýval tím, jestli máme v zásobách dost piva na víkendové pub crawl, jestli ranní směna udělala všechny postele, umyla sprchy a záchody a jak si tak matně vzpomínám tou dobou jsem se zabýval i jedním “cestovatelem”, který se chtěl ubytovat ale já ho odvelel ven se slovy ať se vrátí až bude střízlivý a teď jsem se uprostřed dne vracel z procházky lesem s kapsami plných lišek někde na Švédském venkově a užíval si pohledu na nádhernou podzimní krajinu.  

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.