Ostrov Phi Phi, „zemský ráj to na pohled“

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Ostrov Phi Phi, kde začít? No asi od začátku. O Phi Phi jsem toho slyšel a četl hodně. Mezi tím, co jsem si přečetl, byla i slova o ráji. A tak jsem byl na tuto Mekku thajského turismu zvědavý. Už po prvních 5 min., co jsem se potuloval přístavními uličkami a hledal ubytování, mě napadlo, že někteří lidé mají poněkud zvrácené představy o ráji. V každém případě v mém ráji by nebylo tolik ošklivých chlapů předělaných na ošklivé ženské mluvící fistulí a volající po mně: „helou! séééér masááásž for you jááng méén! Číp masáááž…“. A to z každého třetího masážního salónu. Jdete-li v doprovodu přítelkyně anebo v partě lidí kde je aspoň jedna holka, tak se této atrakce nedočkáte, ale jdete-li bez dámského doprovodu, musíte to poslouchat neustále. Zpočátku se tomu musíte smát, ale pak už je to dost otravný. Tomu všemu nasadil korunu Thajec na kole. Chtěl jsem napsat ladyboy, ale i když byl možná lady, boy už dávno nebyl. Když se řítil naproti mně ulicí, bravurně se vyhýbal všem chodcům, a co chvíli zvonil na zvonek a pokřikoval: „I’M BEAUTIFUUUL!!!!“
Z mého pohledu hlavním nedostatkem ostrova je, že skoro jediný dopravní prostředek pro turisty je taxiboat. Ať už se ocitnete na jakékoliv pláži, je tu neustálý hluk z přijíždějících a odjíždějících taxíků. Hluk motorů je častější než ohlušující šumění moře. Jsem na ostrově mimo sezónu a i tak mi to vadí. Nedokáži si představit ten provoz v plné sezóně.
Další den jsem vyrazil do města na nákup, a narazil jsem na „italskou” pekárnu. Chtěl jsem si koupit pečivo a udělat si tak příjemnou přestávku mezi nudlemi a rýží. Slečna stála zády a tak jsem ji poprosil, jestli bych si mohl na pečivo sáhnout, jestli je čerstvý. Otočila se ke mně však slečna pekař a hláskem, který používal Jack Lemon ve filmu Někdo to rád horké, mi odpověděl/a: NOO TAAAČ! Pak ještě řekl/a pár vět asi v angličtině. Nato jsem opustil pekárnu bez pečiva, zato s myšlenkou, že tady musí plastický chirurg ještě hodně zapracovat.
Po chvíli jsem přišel k druhé pekárně a poprosil o dvě menší bagety, vlastně spíš veky. Pekařka si řekla o 100 Bathů a já se rozesmál (68 Kč). Nakonec jsem za obě dal i tak na asijské poměry neskutečných 50 Bathů (34 Kč) a pobaveně jsem odešel.
K mým smíšeným pocitům z Phi Phi ostrova se přidala i dnešní návštěva pláže Loh Moo Dee. Už z dálky bylo vidět, že je to nádherné místo. Bohužel hned druhá informační cedule, která tam visela, byla s nápisem: NO ISRAELI, THANK YOU! Aby to bylo jasné, nebo snad jako druhé varování, se cedule opakovala znovu, tentokrát hned před vstupem k baru. Mně by to mohlo být jedno, nejsem Izraelec, ale tohle mě prostě zarazilo. Pomyslel jsem si, proboha, tohle je Thajsko?
Vzhledem k tomu, že se k pláži blížila nálož turistů ze 3 lodí, chtěl jsem se vyhnout frontám u baru a hned jsem si šel něco objednat: „I´ll have….“ byl jsem ale rázně přerušen: „No fruit shake“. Celkem slušně jsem se zeptal proč. Thajec s dredy na to odvětil: „this is not your business!“ A já pochopil, že dredy a tričko, na kterém je Bob Marley, má skutečně jen jako módní doplněk, a ne k vyjádření svého pohodového postoje k životu za rytmu reggae. Začal jsem se nahlas smát, nešlo to jinak. Tohle byla pro mě Phi Phi verze Hospody na mýtince ve stylu „neměl rád lidi, tak si otevřel hospodu“.
Jak se tak rozhlížím, tak si říkám, že na téhle pláži by mohly být 2 bary se vším, co k takovému plážovému baru patří, a hlavně s příjemnou obsluhou. Zatím tu je na jednom konci bar s nepříjemným dredařem a na druhém konci chatrče hned u pláže, ve kterých se městná několik thajských rodin.
To co mě na Phi Phi zaujalo nejvíc je výhled z view pointu, odkud nevidíte ten nepořádek v ulicích a nedolehnou k vám nabídky na číííp masááásžž.
Chcete-li v noci zapařit s kyblíky v ruce (ti, co byli v Thajsku, vědí, o čem mluvím) a přes den vyspávat na pláži, vydejte se na Phi Phi. Ale v hlavní sezóně, kdy je zaručeně pařba v každém sebemenším baru. Chcete-li si odpočinout a chcete-li mermomocí na Phi Phi, budete si muset připlatit za hotelový rezort. A to jeden z těch, co je od mola nalevo, kde nebudete muset při vaší romantické procházce po pláži každých 10 min. přelézat lana, kterými jsou přivázané taxiboat.
V Thajsku rozhodně existují desítky jiných míst s lepším poměrem mezi cenou, kterou zaplatíte, a službou, kterou dostanete. Ať už je pro vás prioritou kvalitní odpočinek nebo kvalitní zábava před tím, kde to bude, tak je na světě spousta jiných ostrovů i míst kde vám poskytnou lepší poměr cena/výkon. A navíc nebudete muset skrývat ten neodpustitelný fakt, že jste třeba z Izraele…

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.