Klepej a bude ti otevřeno…

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Z Gereme jsem pokračoval dál do Hataye nebo také Antakye a vzhledem k tomu, že Li Ju chtěla zkusit své štěstím při přechodu Turecko-Syrských hranic bez víz přidala se ke mě. Před pátou hodinou raní jsme se s Li Ju rozloučili na náměstí. Ona šla hledat spoj, který ji měl přiblížit k hranicím a já jsem šel na polévku. Hned za mnou byla otevřená místní jídelna a hlad byl velký. Velký kýbl polévky mi udělal moc dobře. Teď už jen najít guesthouse. Zeptal jsem se na cestu a vyrazil jsem do spleti uliček hledat nápis kilisi kadesi, neboli křesťanský kostel. Ten jsem našel celkem rychle ale horší už to bylo se dostat do vnitř. Bylo skoro 6h a nechtělo se mi budit kohokoliv jen proto abych měl kde složit hlavu. Sedl jsem si do setmělé uličky před mohutná vrata a vyčkával jsem na přijatelnější hodinu. Ze spánku mě vytrhlo až skřípění dveří. Turek, který vycházel nebyl moc sdílný a jednoznačně dal najevo, že odchází a dál mě rozhodně nepustí. Vrátil jsem se do své sedící spící pozice. Po další hodině jsem usoudil, že je příznivý čas a začal jsem klepadlem bušit do vrat.

Musel jsem vzbudit každého v úzké uličce jak se zvuk ode zdí odrážel ale vrata zůstala uzavřena. Vzpomněl jsem si Biblická slova: klepej a bude ti otevřeno, a tak jsem klepal. Po další hodině vyšel starší Turek ze sousedního vchodu a když jsem mu vysvětlil svojí situaci, začal se snažit o to samé co já, jen to ještě doplnil o občasné zvolání: PADRÉÉÉÉ, PADRÉÉÉ ! Ale PADRÉÉÉ nikde. Naznačuje mi, že mám počkat. Po 15min. přichází spása v podobě ženy s klíči. S vědomím, že jsem nedaleko Syrských hranic a v oblasti se silnou arabskou menšinou, zkouším arabštinu. Ujalo se to. Poté co jsme našli společnou řeč mě provází doslova rajskou zahradou a vycházíme do patra kde jsou pokoje. Dozvídám se, že budu platit 50 TL za 2 noci a s díky upadám do postele a do komatu. Probudil jsem se až odpoledne a vyrazil jsem si prohlédnout město.
Antakye je živým městem se spoustou obchodů, restaurací, kin a rozlehlým parkem v centru města. Blízkost Syrských hranic dělá z Atakye jedno z nejkosmopolitnějších měst v Turecku. A i díky příjemnému klimatu jezdí řada Turků do Antakye za odpočinkem a relaxací. To je patrné zejména v parku, kam chodí běhat spousta lidí. Jsou zde i různé posilovací stroje, které jsou snad permanentně obsazené, ať už se je snaží rozpohybovat malé děti, nebo na nich cvičí nejstarší generace. V parku, je skutečně živo!
Antakye je však významná i z historického pohledu. Má velký význam především pro ranné křesťanství, které zde bylo silně zastoupeno. A bylo to právě v Antakyi, kdy byli následovníci Ježíše Krista poprvé nazváni Křesťany. Do dnes je zde aktivní křesťanská komunita.

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.