Jen proto, že jsem paranoidní ještě neznamená, že mě nikdo nesleduje

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Při placení kanceláři sedí i otec majitele, který kdysi dělal v Německu a tak si aspoň s ním prohodím pár slov. Na mapě ukazuji kam mám namířeno. Je pátek, v Aglasunu je velký trh a tak mi turek nabízí, že když chvíli počkám odveze mě až za město a ukáže mi nejlepší cestu na Sagalassos. Ve městě vykládáme jeho rodiče a za pár minut se loučíme na začátku cesty na Sagalassos. Ještě plný dojmů stoupám opětně v plné polní. Účet v penzionu nebyl zdaleka takový jaký jsem očekával takže ani můj rozpočet neutrpěl.
Jdu po cestě vyšlapané spíš ovcemi a kozami než lidmi a navíc se mi místy ztrácí až se mi ztratí úplně. Tak prostě jen stoupám vzhůru přes políčka, přelézám přes kamenné a místy se bořím do vyoraných brázd. Někde je čerstvě pohnojeno tak se takovým místům raději vyhýbám. Je pěkný den a užívám si to. Končí pastviny a začíná skutečně prudké stoupání přes velké balvany. Ze shora mě pozoruje skupinka turistů co zrovna přijeli autobusem.
Konečně jsem u kasy a platím 5TL (15kč). Směšně málo v porovnání s jinými památkami ale Sagalassos je relativně neznámé místo kde výzkum a restaurování zde skončili celkem nedávno. U pokladny nechávám velký batoh a vyrážím.

Sagalassos mě překvapuje svojí rozlohou, v takové výšce bych nečekal nic podobného. Je tu vše, hlavní kašna na velkém náměstí s velkými sochami, obydlí z pálených cihel, divadlo, skalní hroby, a spousta dalších reprezentativních nebo méně významných budov. I přes to, že divadlo je vybudováno ze stejného kamene jako jsou okolní hory je tu spousta mramoru a ten sem nějak dopravit museli. Dost možná z kamenných dolů v okolí. To vše jen potvrzuje, že město bylo v době své největší slávy jedno z nejbohatších v celém regionu. Hlavní náměstí je impozantní s velkou kašnou v průčelí a několika sochami. I když originály jsou v muzeu v Burduru tak i odlitky co zde jsou nově nainstalovány postačují k tomu aby si člověk udělal představu o tom jak ohromující to tu muselo být v době kdy Alexandr Veliký započal své válečné tažení. Track na Sgalassos je příjemné spojení sportovního výkonu s kulturním zážitkem. A tak pokud máte namířeno trackovat po Turecku mohu vám jednoznačně doporučit track na Sagalassos který leží ve výšce 1600m.n.m. A slibuji, že vás čeká daleko víc než jen hezký výhled do údolí.
Malá poznámka na závěr. Včerejší příhoda měl totiž ještě dohru. A to v duchu pořekadla: jen proto, že jsem paranoidní ještě neznamená, že mě nikdo nesleduje.
Jak jsem se tak procházel po Sagalassosu, všiml jsem si, že přijelo auto se třemi turisty a svižným krokem vyrazil do komplexu. Jak jsem tak procházel svým šnečím tempem, všiml jsem si jak se trojice přibližuje čím dál tím blíž mým směrem. Spíš mě to pobavilo, než bych pojal nějaké podezření. Nebylo by to poprvé co bych viděl partu Turků jak si podobným způsobem “prohlédli“ nějakou památku a během 10min. zmizeli. Dál už jsem si jich tedy nevšímal. Až když jsem seděl osamoceně v divadle jsem si všiml, že jeden z nich stojí u vchodu do divadla, druhý se rozhlíží na půl cesty ke mně, a třetí si to pálil přímo za mnou. “Nezávazně“ se mnou navázal rozhovor a po pár otázkách, za které by se nestyděl ani Hlaváček, policejní praktikant u inspektora Trachty se semnou rozloučil a pak už jsem jen pozoroval, jak mi mizí v dáli bez jakéhokoliv zájmu o ruiny………

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.