Íránské dívky s přeraženým nosem

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Už jsem si toho párkrát všiml v Tabrízu, ale v Teheránu se to už nedá přehlédnout. Na ulici, v autobusech, v parku, v autech, všude je možné spatřit dívky s přelepeným nosem. První, co mě vždy napadlo, byla myšlenka na domácí násilí. Důvod tohoto úkazu je však daleko jednodušší a o to víc překvapující. Nebudu vás dlouho napínat, tím důvodem, věřte nevěřte, je plastická operace nosu. Zde v Íránu. Pravda je, že v malém Miandoabu jsem žádnou dívku s přelepeným nosem nezahlédl, ale tady v 8 milionovém kosmopolitním Teheránu není den, abych nenapočítal přinejmenším do deseti. Statistiky však hovoří za vše. V Íránu podstoupí každoročně plastiku nosu na 60 000 žen.


Překvapuje mě to o to víc, že Íránské dívky a ženy jsou ze všech blízkovýchodních dívek a žen nejhezčí a nejpřitažlivější. Tak jako všechny mají na obličeji vrstvy mejkapu, ale i tak jim Turkyně, Maročanky ani Egypťanky nesahají ani pod čádor. Je to dané i stylem oblékání místních žen, na kterých se i přes náboženská omezení objeví známky snahy vyjádřit vlastní osobnost a styl. A jemný, pestrobarevný šátek odhaluje větší část účesu než by měl. Vždy se to dá svést na to, že vám ho vítr posunul. Ženy všude na světě mají potřebu se líbit, mít samy ze sebe lepší pocit a udělat dojem. A přísná náboženská pravidla můžou jít k šípku, lidé si i tak najdou způsob jak se projevit po svém.
Kvůli džendrové vyváženosti musím dodat, že jsem zahlédl i několik chlapů s plastikou nosu a obzvlášť v jednom případě to bylo přinejmenším úsměvné. Nestává se často, že byste si kupovali noviny a jiné tiskoviny u stánkaře po plastické operaci nosu. Ale dost možná měl nos, který nesvědčil jeho obchodům……

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.