Cestou na Borobudur

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Ještě večer jsem váhal nad nabídkou, kterou jsem dostal v hostelu. Vybrat si organizovaný výlet do Borobuduru. Málem mě k tomu zlákala výjimečně levná nabídka, ale nakonec jsem se rozhodl vyrazit po vlastní ose. Už teď, když sedím zpocený a ulepený v rozmláceném minibusu na nádraží spolu s místními, jsem si vzpomněl, proč mě tento způsob cestování tak baví. Vím, je to pohodlné přijet do města, najít si levné ubytko a pak si zaplatit od místní cestovky (většinou předražený) celodenní výlet k dané památce. Spolu s jinými baťůžkáři se pak už jen v pohodlí nechat vést, s jistotou, že dorazíme tam, kam to máme zaplaceno.

Je to ale větší dobrodružství, když bloudím ulicemi a hledám někoho, kdo mi poradí, kde je autobusová zastávka nebo spoj na nádraží. Těžko splynu s davem, ale je mi příjemné sedět v místní MHD a pozorovat místní život. Sem tam se na někoho usmát a pozorovat, jak i ten důstojný stářím v místním kroji se na vás usměje zpět. I když jsou dny blbec a je výjimkou, když se se mnou dá někdo do řeči, to vše mi stojí za to riziko, že se na místo určení někdy ani nedostanu, protože mě místní posadí do jiného busu, jedoucího zpravidla na druhou stranu. Tak, jak se mi to často stávalo v Číně.

Někdy se přece jen nechám zlákat dobrou nabídkou, vlastní leností a pohodlností anebo i příjemnou společností. Ve většině případů se ale stejně raději pohybuji místní dopravou a jsem rád, když se ke mně přidá jiný cestovatel, co to má stejně jako já.

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.