Kde vzít peníze na cestování -18 typů

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

To se ti řekne, tak cestuj taky ale kde na to mám vzít peníze! Dám stěží dohromady částku na měsíční dovolenou, ale rád bych cestoval/a celý rok.

A právě kvůli komentářům jako jsou tyto jsem se rozhodl sepsat příspěvek na téma, jak získat peníze kterými pokryjete klidně i roční cestování.

Toto je první z řady příspěvků na téma peníze a cestování. Sepsal jsem seznam tipů, které by vám měly pomoci objevit vaše skryté finanční rezervy.  Seznam není zdaleka kompletní a jsou v něm zapsány i notoricky známé tipy na to, jak vydělat na cestování třeba pomocí sběrů ovoce. Naopak je zde celá řada tipů, kterým se budu věnovat v dalších článcích víc detailně, protože si zaslouží větší pozornost.

Ať už máte v plánu vyrazit na několika měsíční cesty spojené s příležitostnými zaměstnáními, dlouhodobé cestování a nebo chcete žít delší dobu v místech, kam vás to celý život táhne následující tipy vám poskytnou celou řadu způsobů jak na své cestovatelské plány sehnat peníze.

Ještě když jste doma:

  1. prodejte své auto – a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Auto ať už prodané na náhradní díly nebo jako vcelku použitelný dopravní prostředek vám může přinést největší jednorázovou částku peněz. K tomu se navíc zbavíte velkého žrouta peněz, co už máte. I když autem nejezdíte a nelijete do něj benzín stejně z vás pořád vysává peníze. A to bude dělat i když budete na svých cestách.
  2. pronajměte svůj byt – a získáte pravidelný měsíční příjem, který pro vás může být dobrou finanční pojistkou, když někde utratíte víc, než jste si naplánovaly. Výhodou je, že vám peníze chodí pravidelně. A vůbec, víte, že v řadě Asijských zemích můžete žít za 10 000.- měsíčně velice příjemný život?
  3. prodejte vybavení bytu – to v případě, když se vám podaří sehnat nájemníky s vlastním vybavením. To by neměl být problém. Spousta lidí raději používá vlastní nábytek než ten po příbuzným co ani nebyl jejich.
  4. a vůbec prodejte co nepotřebujete na cestách – stěží vám k něčemu bude vaše kolo, pokud na něm zrovna neplánujete odjed

Na cestách

Ať už se rozhodnete využít některý nebo žádný z předchozích kroků pořád máte velmi reálnou šanci si přijít k penězům i jinak. Je celá zaměstnání k jejichž vykonávání právě potřebujete být na cestách. Následující seznam zaměstnání a příležitostných nebo sezonních prací by vám měl poskytnout hrubou představu toho jak si můžete na cestách přijít na dobré peníze aniž byste byly nuceni mít nádobí.

  1. učte angličtinu – vyučováním angličtiny se živý celá řada rodilých mluvčích. To vás ale nijak nemusí znepokojovat. V celé řadě případů jsem si v Asii ověřil, že to že je někdo rodilý mluvčí ještě neznamená, že umí učit.
  2. staňte se tlumočníkem – v případě, že skutečně ovládáte oba jazyky. Celé řada velkých společností má oddělení zahraničního obchodu a pokud ho nemá tak brzo bude. Tolik firem se snaží protlačit na Evropské trhy, že vaše jazyková vybavenost a všeobecná kulturní znalost prostředí z vás dělá automaticky žhavého kandidáta.
  3. au-pair – no je snad někdo kdo by o této variantě nevěděl
  4. sezóní sběr ovoce – je tak notoricky známí způsob přivýdělku, že není potřeba se o něm víc rozepisovat. Snad už jen podotknu, že možná netušíte, kde všude se dá ovoce sbírat. Já aspoň netušil, že se dá sbírat ovoce v Norsku což mi potvrdila kamarádka, která tam byla před lety. Věděli jste, že v Norsku jsou malinové farmy? No není to cool, sbírat maliny v Norsku. Tak to mě dostalo.
  5. animátoři a delegáti CK – jestli jste zábavný člověk a nevadí vám dlouhý pracovní den a užíváte si společnosti lidí tak práce animátora je přesně pro vás.
  6. barman/ka – je něco co napadne každého a nemusí to být vůbec špatný způsob přivýdělku na vašich cestách
  7. žurnalista na volné noze – je velice konkurenční prostředí se širokým polem uplatnění. Taky to vyžaduje určité dovednosti, které pokud máte tak za občasné pomoci štěstěny můžete mít velmi zajímavé živobytí
  8. hrajte na hudební nástroj – nemusíte vždy jen skončit ve vestibulu metra. Barů a restaurací s živou muzikou je všude celá řada, i na zámořských lodích a v hotelových resortech
  9. staňte se posádkou na zámořské lodi – už to není tak složité jak to bylo před 10 lety. I lodí je víc, a ne veškerou práci zastanou občané Filipín.
  10. prodávejte co umíte – dávejte soukromé lekce. Vždycky jste přemýšlely k čemu vám bude to, že umíte tančit nebo hrát na piano? Nemusíte excelovat, stačí když to budete umět lépe než člověk, který si vás najme. Trávily jste dlouhá léta v posilovně (a je to na vás vidět)? Ani nevíte jaký o vás bude zájem jako o fitness instruktora, třeba někde v Bangkoku. Neříkejte mi, že vážně neumíte nic co byste mohli nabídnout. Myslete vždy na to, že jako cizinec máte se svými schopnostmi daleko větší šanci se uchytit v Asii nebo na Blízkém východě než ve vlastní zemi.
  11. využijte sociálních sítí – typu www.helpex.com  kde si můžete po registraci a zaplacení poplatku dohodnout buď sezoní práci nebo výpomoc za stravu a ubytování. Možností i webových projektů je celá řada. Ve dnech, kdy píši tento příspěvek se kamarádka právě díky Helpex.com usadila na pár dnů či týdnů na farmě někde ve Francii.

A pár špinavých triků na závěr

  1. buďte běloch – ano i tím se dá vydělávat. Je to smutné ale vaše bílá barva pleti (pokud je bílá) z vás automaticky dělá lepšího člověka. Teď jsem asi vstoupil na tenký led, a tak k tomu musím rychle dodat, že to z vás dělá lepšího člověka v očích místních lidí. Boom, který probíhal cca před 15 lety v celé řadě Asijských zemích sice už opadl. I tak ale budete v očích řady lidí něco víc. Co z toho plyne? Jaké se vám tím naskýtají příležitosti? V reklamě (na bilbordech i v televizní) platí, že když nějaká lokální firma chce budit světovým dojmem musí ve svém reklamní šotu nebo na obrázku použít někoho s neasijskými rysy. I tomuto bodu se budu věnovat v jednom z příštích příspěvků….
  2. staňte se hercem – v Bolywoodu. O Mecce Indického filmového průmyslu už snad slyšel skoro každý, věděli jste ale, že silný filmový průmysl mají státy jako je Turecko, Egypt, Maroko, Tunis, Nigérie a tak bych mohl pokračovat. Komu záleží na tom, že s největší pravděpodobností budete hrát hloupého a naivního nebo naopak zlého a namyšleného cizince. Na roli milovníka rovnou zapomeňte, budete prostě takový místní Mireček from Bujumbura….
  1. Buďte jiní – vysoký, nebo blond, zrzavý a modrooký a máte vyhráno. Doba, kdy byly Evropané placeni za to, že seděli u okna restaurace nebo na baru, a tak tomu místu dodávali na světovosti (a tím přitáhli dovnitř místní novou smetánku) jsou sice již dávno minulostí ale kdo ví kde se můžete uplatnit jen kvůli tomu, že vypadáte co jevíc jinak.

Dá rozum, že nepojedete jako Čech učit tango do Argentiny a jako masér/ka asi v Thajsku neprorazíte ale když to prohodíte mohli byste mít úspěch. A možná že ještě uděláte díru do světa.

V Saigonu (Ho Chi Minh City) jsem jednoho večera zapadl do jednoho z mnoha místních barů odkud se linula příjemná hudba. Evidentně to byl DJ a ne klasické disko hity puštěné z PC. V poklidu jsem seděl na baru a vychutnával pivo Tiger, které Vietnamce naučily vařit před dávnými lety čeští sládkové. Nastoupil nový DJ a ten co hrál až do posud šel rovnou k baru na jedno. Jak jsme se tak dali do řeči oba nás hned trklo, že máme podobný přízvuk. Nemusím pokračovat dál, asi už tušíte, že to byl taky Čech.

Důvod proč to hlavně píši je, že nikdy nevíte kdy ve Vietnamu můžete skončit (nebo spíš bych měl říct začít) jako dopolední učitel angličtiny, večerní DJ a bývalý foto model i když jste se žádné ze jmenovaných profesí ve své zemi nikdy nevěnovali.

Seznam není ani v nejmenším kompletní ale už z toho co jsem napsal je víc než reálné šance, že si vyberete něco, co sedne zrovna vám. Není pak nic jednoduššího než se zde podělit o své zkušenosti a třeba i osobní doporučení.

To nejpodstatnější pro vás je, že způsobů jak dát dohromady peníze na cestování je celá řada a navíc si můžete na cesty vydělávat už v jejich průběhu. Vaše představivost je jediným omezením! Stačí je jen nebát a jít do toho. Anebo se bát a i tak do toho praštit!

Hodně štěstí na vašich cestách a ve vaší nové kariéře na pštrosí farmě v Tanzanii např.!

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.