Cesta k lidem
Do cestovatelského blogu jsem se chtěl pustit na začátku roku 2012 už před cestou do Turecka a Iránu. Tou dobou byla vlastně jediným důvodem možnost dát o sobě vědět rodině i přátelům. Mít prostor, na kterém budu moc sdílet deníkové zápisky, postřehy z cest, fotky a videa. Nakonec z toho sešlo a omezil jsem se na občasné zasílání deníku e-mailem a vkládání fotek na Facebook.
Když jsem se před časem rozhodl, že budu v cestování pokračovat a že tentokrát odjedu na dlouho, první myšlenky mě vedly k založení tohoto blogu. Už to ale neměl být jen blog o mích cestách, pro rodinu a nejbližší přátele.
Po návratu ze zatím mé nejdelší 5-ti měsíční cesty po Asii jsem se setkával s řadou přátel a dostával spoustu otázek, vyslechl jsem spoustu názorů, komentářů a představ o vlastních neuskutečněných cestách. Zjistil jsem, že spousta kamarádů a lidí kolem má stejnou touhu cestovat na vlastní pěst ale jejich často milné představy v kombinaci se strachem z neznámého jim brání v jejich vyplnění.

Inspirace a informace
Jedna z věcí co mě po návratu překvapila bylo kolik lidí mají mylné představy o nezávislém cestování, o bezpečnosti na cestách, o tom co vše je potřeba umět a jaké dovednosti je potřeba ovládat pro to abyste mohli cestovat, a o tom kolik vlastně takové cestování stojí. Uvědomoval jsem si, že řada z těch představ mi byla ještě před pár lety vlastní. A že to byly právě tyto důvody proč mi to trvalo tak dlouho než jsem přešel z pouhého snění do přímé akce a realizace svých cestovatelských snů.
I od řady cestovatelů sem tam zaslechnu povdechnutí: „do Asie bych jela ale do Turecka nebo Maroka a sama ? To bych se neodvážila.“ Po podobných pochybách pak většinou následuje můj monolog, kdy vysvětluji jak právě pro holku která cestuje sama nebo se svojí kamarádkou je dobré cestovat třeba do Iránu. Já vás tohoto monologu ušetřím protože zde (ODKAZ NA IRAN) si toho můžete přečíst daleko víc. To co ale nyní udělám je, že vám v bodech vypíšu proč vznikl blog www.jaknacest.cz :

– Aby vás inspiroval a motivoval k plnění vašich vlastních cestovatelských snů
– Abyste našli kuráž a udělali něco „out of the box“ něco mimo zaběhnuté způsoby
– Abyste zjistily, že cestování není o penězích ale o prioritách
– Abych vám poskytl nebo zprostředkoval rady a typy jak co nejdéle cestovat za co nejméně peněz
– Abych vás naštval (to pro ty, na které platí negativní motivace) a abyste si řekli, že to dokážete lépe vyfotit, že dokážete napsat lepší článek, a že to dokážete lépe zprostředkovat široké veřejnosti
– Vznikl jak místo pro diskuze s kamarády, cestovateli, fanoušky a náhodnými návštěvníky
– Abych vám dodal odvahu
– Aby poskytoval relevantní, aktuální a nezkreslené informace přímo ze zemí, které navštíví
– Aby poskytoval hodnotné a praktické informace o ne/zbytném vybavení pro cestovatele
– Abych se dostal z bodu kdy motivuji k cestování a plnění si svých snů pár přátel a lidí kolem, do bodu kdy mám možnost motivovat stovky a tisíce
– Abych měl kde sdílet své zážitky, články, fotky a videa z mích dalších cest
– Abych dal o sobě vědět kde se zrovna nacházím, co dělám a že jsem na živu a zdráv jak na těle tak na duchu (ten ironický výraz si odpusťte prosím  )
– A hlavně abych vás zbavil obav a strachu z cestování na vlastní pěst, bez peněz, bez dovednosti rozdělat oheň pomocí cukru a bez znalosti čtyř světových jazyků

Vaše cesta začíná právě zde. Možná vám to bude trvat několik let (tak jako mě) než se dostanete do bodu zlomu, kdy si řeknete já prostě musím. Nemůžu to neudělat. Vytrvejte a až budete stát poblíž vodopádu na svazích posetých terasovitými rýžovými poličky, obklopeni příslušnicemi horského kmene, které se vám snaží prodat své výrobky budete naprosto rozesmátý od ucha k uchu, protože si uvědomíte, že to je ono. ŽE ŽIJETE SVŮJ SEN! ŠŤATNOU CESTU!

Jestli vás tyto stránky zaujaly, inspirovaly anebo i naštvaly a rádi byste se na nich podíleli svými nápady nebo články ze svých vlastních cest napište mi na:
Nebo je můžete likovat na FB , TWITER, PINTERRES . Anebo můžete naštvat i své přátele tím, že jím pošlete na stránky odkaz 