Jak se stát slavným po Římském způsobu

Sapa, Vietnam, Ásie, Vit Lastovka, Jaknacesty.cz (1)

Artemidin chrám byl ve své době jednou z největších Řeckých staveb a byl považován za normu iónského architektonického stylu. Proto byl také jedním ze sedmi divů světa. To se ale bavíme o době 2500 let nazpátek. Jestli někde zahlodal zub času, tak to bylo právě na chrámu Artemis v Efesu. Historie chrámu byla pohnutá už od začátku. To když se ho podařilo už ve 4 stol.př.n.l. vypálit žhářem, který se chtěl zapsat do dějin právě tímto činem. To se mu evidentně podařilo a tak naprosto bezvýznamné jméno Herostraton je na věky spojeno s chrámem Artemis. Chrám byl obnoven Alexandrem Velikým, pak byl ale definitivně zničen Góty. Jeden jediný sloup s čapím hnízdem na jeho vrchu je memento mori pro každou impozantní stavbu své doby.
Už do křesťanského období patří basilika sv.Jana, která byla vybudována v 6 stol.n.l. na místě domnělého hrobu apoštola Jana. I když z basiliky zbyli také jen ruiny pořád působí impozantním dojmem. A když sem člověk dorazí brzo ráno, může v klidu a nerušen rozjímat nad hrobem sv. Jana. S celou řadou míst v Efesu je spojeno několik legend, včetně té, že se zde nachází poslední místo skonu Ježíšovy matky pany Marie.
Čas se nachýlil a tak se s blížícím zájezdem Filipínců vytrácím z basiliky. Do Efesu je to kus cesty a sluníčko začíná pálit. Vydal jsem se pěšky a aniž bych si zjišťoval jestli tam jede nějaký dolmuš. Jel, zrovna se ke mně jeden blížil a tak jsem naskočil. V tom parnu se mi jít nechtělo.

Ač je to dnes k nevíře, Efes byl přístavním městem. V Helénské době byl přístav vzdálen 500m od divadla. Postupné nánosy způsobily, že se pobřeží vzdálilo od Efesu na dnešních cca 6km vzdušnou čarou. Blízkost moře ale naznačuje i vysoká hladina spodní vody, která do velké míry zaplavuje i zbylé základy chrámu Artemis. V Efesu před divadle jsem se střetl s delegací z nějakého Afrického státu. Všude samí bodyguard s černými brýlemi, až nebylo poznat jestli se Hollywood inspiruje skutečností nebo se oni inspirují Hollywoodem, bylo to úsměvné. To, že vše v Efesu bylo stavěno na efekt je poznat i po více jak 2000 letech. Přitom to co je vidět dělá jen část té výjimečnosti. V době, kdy populace na celém světě dosahovala čísla 300 miliónů, Efes měl 200 000 obyvatel. To si vyžadovalo určitá specifika a tak zde byly vůbec poprvé lázně v nichž byly instalovány první kryté toalety s kanalizačním systémem. Hliněné potrubí, který se rozváděla voda je vyskládáno blízko dlážděné cesty a dokládá tak jedinečnost antického inženýrství. Jen podotýkám, že tak důmyslný kanalizační systém byl v Evropě opětně použit až o 18 století později…………
Nedostatek spánku a celý den ve vedru na nohou vykonal své a tak po té co jsem vyšplhal až na nejvyšší sedadla Efeského divadla, jsem se natáhnul a usnul. Probudil jsem se po dvou hodinách.

Taky chceš cestovat a žít v zahraničí a nevíš jak na to?

Odebírej osobní cestovatelské rady a tipy ze všech koutů světa

Tvé soukromí je pro mě vším. Když tě cestování přestane zajímat, stačí odhlásit odběr.

Something went wrong. Please check your entries and try again.